Naturalna medycyna

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

MiodlaOlej Neem, inaczej olej z miodli indyjskiej. Tłoczony na zimno z nasion miodli indyjskiej. Niezwykle popularny w Indiach. Olej neem ma bardzo szerokie zastosowanie w kosmetyce: nawilża skórę, usuwa przebarwienia, usuwa trądzik, hamuje starzenie się skóry.
Olej neem również świetnie nadaje się do włosów. Zwalcza wypadanie, usuwa łupież i ma  wiele innych zastosowań.
Słynny i szalenie popularny w Indiach Olejek Neem otrzymuje się z tłoczonych na zimno nasion Miodli Indyjskiej (Melia azadirachta - Azadirachta indica).

Kilka słów o tej niezwykłej roślinie.
Miodla indyjska, melia indyjska (Azadirachta indica, syn. Melia azadirachta L.) – gatunek drzewa z rodziny miodlowatych (Meliaceae). Pochodzi z subkontynentu indyjskiego, ale rozprzestrzenił się również w innych krajach o klimacie podzwrotnikowym.

Miodla to szybko rosnące drzewo o wysokości zazwyczaj ok. 20 m, ale może osiągać do 40 m.

Wszystkie części miodli nasiona, liście, kwiaty i kora, a szczególnie Olej Neem znajdują zastosowanie w indyjskiej Medycynie Tradycyjnej (Ajurwedzie) ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze, antywirusowe itd., stosowane zwłaszcza przy chorobach skórnych.

Olejek Neem stosowany jest jako składnik mydeł, szamponów, maści kremów, past do zębów itp.

W rolnictwie. Miodla jest źródłem przyjaznych dla środowiska naturalnych biopestycydów, nieszkodliwych dla motyli, pszczół i innych owadów zapylających. Jednocześnie dostarcza najsilniej działającej substancji owadobójczej pochodzenia roślinnego.

Oprócz tysięcy zastosowań w kosmetyce Olejek Neem (neem oil) wykorzystywany jest również w sprayach przeciw pchłom dla psów i kotów.

Olejki Neem
Olejki Neem

 

Wszystko dla zdrowia


Naturalna medycyna

Uwaga!
Wszystkie artykuły prezentowane w serwisie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.