Twój ulubiony Biuletyn

Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 281
Zdrowie dla wszystkich.
Niech nikt nie odejdzie skrzywdzony.

Witam Cię serdecznie!
To już dwieście osiemdziesiąty pierwszy numer biuletynu, którego głównym tematem jest jak najszerzej pojęta Naturalna Medycyna.

Myślę, że w długie jesienne wieczory
znajdziesz czas na czytanie mojego Biuletynu.
Proszę! Czytaj do końca :)
Dziękuję.

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj najnowszy artykuł na mojej stronie
☀️ Smaczny i zdrowy Ocet jabłkowy

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl


W ogrodzie zdrowia
Dzisiejszymi bohaterami będą byliny. Tak ogrodniczo. Bo zimno i szaro i nic tak nie poprawia humoru jak patrzenie na piękne zielenie, żółcie, róże, fiolety... Na dworze szaro więc zapraszam do kwiecistej lektury dla zdrowia i poprawy humoru. Czyli kwiatoterapia. Na początek zupełnie przypadkiem wyszło mi fioletowo.

Czemu fiolet?
Fioletowe - karczoch, fiołki, sasanki, bratki to zwiastuny wiosny. Choć do wiosny daleko to możemy poprawić nastrój patrząc na nie.

Jest jeszcze jeden plus te kwiaty nie tylko poprawiają nastrój ale sprawiają że czujemy się lekko. W sensie duchowym i fizycznym.

Karczoch zwyczajny


Zwyczajny karczoch o niezwyczajnych właściwościach
Karczoch zwyczajny (Cynara scolymus) to – gatunek wieloletniej rośliny zielnej należący do rodziny astrowatych. Pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego, obecnie uprawiany w całej Europie i Ameryce Północnej.

Karczoch zwyczajny zdobywa popularność w naszej kuchni. Spożywamy go jako warzywo po uprzednim ugotowaniu, pieczeniu, smażeniu, ale można go również marynować czy kisić.

Karczoch zwyczajny w formie ekstraktów wykorzystuje się od dawna do leczenia.

Co czyni go takim nadzwyczajnym?
Najbardziej ceni się go za składnik o nazwie cynaryna (kwas 1,5--dikawoilochinowy). Cynaryna ma właściwości żółciotwórcze i żółciopędne jak również wpływa na funkcjonowanie wątroby. Ale ekstrakt z karczocha działa zdecydowanie w większym zakresie.

Trawienne problemy
Jak już wspomniałam o jedzeniu - trzeba wspomnieć o trawieniu.

Ekstrakt z karczocha w szczególności polecany jest przy zaburzeniach trawienia.

Ekstrakt z karczocha pobudza wydzielanie żółci przez wątrobę. Zwiększona ilość żółci i ułatwiony przepływ przez drogi żółciowe poprawia trawienie spożytych pokarmów.

Karczoch również wpływa na poprawę przemiany materii i niweluje wzdęcia.

Karczoch chroni i zapobiega
Ekstrakty z karczocha chronią komórki przed uszkodzeniem, zapobiegając odkładaniu się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych, tym samym chroniąc przed rozwojem i postępem miażdżycy.

Karczoch działa ochronnie na naczynia krwionośne a jego ekstrakty obniżają poziom triglicerydów i cholesterolu we krwi.

Karczoch na dobre drogi
Mowa oczywiście o drogach żółciowych, bo na stan samochodowych to nie mamy wpływu i stanu raczej nie poprawimy. Ekstrakty z karczocha stosuje się przy dyskinezach dróg żółciowych i kamicy żółciowej.

Karczoch pomaga sprzątać
Ekstrakt z karczocha oczyszcza organizm, przyspieszając przemianę materii przyspiesza eliminację szkodliwych produktów przemiany materii.

Dla dobrej pracy
Karczoch w szczególności polecany jest przy zaburzeniach pracy wątroby, niewydolności wątroby, narażeniu na czynniki uszkadzające wątrobę jak również stłuszczeniu i marskości wątroby. Polecany jest również wspomagająco przy hiperlipidemii, hipercholesterolemii i hiperglikemii.

Polecany jest również w chorobach pęcherzyka żółciowego, przy cofaniu się żółci do żołądka jak również osobom po usunięciu pęcherzyka.

Nie zapieraj się!
Wiele osób cierpi na zaparcia mimo spożywania dużej ilości płynów i diety bogatej w owoce, warzywa.

Często przyczyną zaparć jest słaba perystaltyka jelit czyli jelita są leniwe. Ekstrakt z karczocha poleca się osobom cierpiącym na zaparcia. Karczoch stymuluje wydzielanie soków trawiennych regulując tym samym wypróżnianie. Ekstrakt z karczocha stosuje się również przy słabej perystaltyce jelit jako środek zapobiegający atonii jelit.

Niezwyczajne problemy skórne
Preparaty z karczocha zażywane regularnie przez kilka miesięcy przynoszą efekty w przypadku trądziku i łuszczycy. Karczoch działa również łagodząco na skórne objawy alergiczne w szczególności pochodzenia pokarmowego. Również pomocny jest w leczeniu przewlekłych chorób skóry na tle zaburzeń metabolicznych.

Na cukrzycę i zbędne kilogramy i cholesterol
W karczochu znajduję się inulina, naturalny błonnik i prebiotyk, który wpływa m. in. na regulację poziomu cukru we krwi stąd jest odpowiedni dla osób chorujących na cukrzycę czy podczas diet odchudzających. W składzie karczocha znajduje się również inulina, która wpływa na regulację poziomu cukru we krwi, przy równoczesnym sprzyjaniu utracie zbędnych kilogramów.

Na zwyczajne sportowe dolegliwości i lepsze możliwości
Ekstrakt z karczocha przyspiesza eliminację zakwasów. Dlatego sportowcy lub osoby trenujące powinny po niego sięgać, by nie odczuwać skutków intensywnego wysiłku.

Karczoch powinien również dołączyć do menu osób stosujących skoncentrowane odżywki aminokwasowe i wysokobiałkowe ponieważ podnosi tolerancję przewodu pokarmowego, oraz zwiększa przyswajanie składników peptydowych i aminokwasowych.

Karczoch zwyczajny

Zdrowe koleżeństwo niech leży ci na wątrobie
Niektóre witaminy i minerały nie lubią jak je na siłę próbujemy łączyć. Efekt takiej przyjaźni bardziej szkodliwy niż zamierzony.

Za to niektóre z nich należy koniecznie obdarzyć koleżeństwem i tak właśnie jest w przypadku karczocha.

W przypadku zaburzeń wątroby koniecznie trzeba połączyć go z Ostropestem.

Zawarta w ostropeście sylimaryna zdecydowanie pomaga w procesie odtruwania i pobudza regenerację komórek wątroby zapobiegając jej marskości. Jak również zdecydowanie reguluje przepływ żółci, również u pacjentów z kamicą żółciową, czy po przebytej żółtaczce. Korzystnie wpływa również na stężenie cholesterolu we krwi.

Ostropest plamisty


Bratek

Kwiatki dla zdrowia
Bratki nie tylko dla Agatki

Nic tak pięknie nie ozdobi potrawy jak przybranie jej kwiatami. Wielu z nas wycina z marchewki lub innych warzyw kwiaty, układa trawnik ze szczypiorku, wszystko po to by wyglądało pięknie i zdrowo. Bratki pięknie zdobią nasze ogrody, ale cudownie wyglądają na ciastach deserach i sałatkach więc korzystajmy z takich darów natury bo oprócz zdobienia przyczyniają się również do naszego zdrowienia.

Miałam pisać o kwiatkach. Bratek znany jest każdemu. Dałam fotkę zwykłego bratka. Takiego z miejskiej rabatki.

Coś mnie jednak tknęło i sprawdziłam.
Tu cię mam. Bratek to wcale nie bratek :)

Popularny bratek to:
1 - Fiołek ogrodowy, bratek ogrodowy, bratek (Viola ×wittrockiana Gams)
gatunek rośliny dwuletniej z rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch). Mieszaniec; powstał w wyniku skrzyżowania trzech dzikich gatunków fiołka: fiołka trójbarwnego (V. tricolor), fiołka żółtego (V. lutea) i fiołka ałtajskiego (V. altaica). W Polsce bardzo często jest uprawiany jako roślina ozdobna; czasami przejściowo dziczeje (efemerofit).

Pamięć potrafi wyprawiać przedziwne harce.
Zaczęłam pisać o kwiatkach bratkach i w głowie pojawił się tytuł uroczego archiwalnego amerykańskiego filmu - "Nie jedzcie stokrotek". Już chciałam podkraść pomysł i napisać Nie jedzcie Bratków, ale przyhamowałam i na szczęście sprawdziłam. I wiesz co wyszło?
-Jedzcie kwiatki! Jedzcie Bratki!
Szczegóły znajdziesz na stronie www.zielonyogrodek.pl/jadalne-kwiaty-z-ogrodu


2 - Fiołek trójbarwny (Viola tricolor L.) – gatunek rośliny należący do rodziny fiołkowatych (Violaceae Batsch.). Nazwa ludowa: bratek polny. Występuje w stanie dzikim w Europie i Azji (Zachodnia Syberia, Turcja, Iran). W Polsce pospolity.

W zawiązku z tym w wielu materiałach panuje zamieszanie i nie bardzo wiadomo o jakim bratku mowa, żeby nie było nieporozumień uściślam.

Wszystko o czym niżej piszę dotyczy
Fiołka Trójbarwnego (Viola tricolor L.)


Tragedia kwiatem pisana - legenda bratka polnego
Fiołek trójbarwny uznano za symbol wierności, skromności i cichej miłości. W dawnych czasach był też symbolem połączenia przeciwieństw, gdyż na jednym kwiecie ma żółte i fioletowo-niebieskie płatki. Wygląda więc jak połączenie dwóch przeciwstawnych żywiołów - ognia i wody. Jego potoczna nazwa wzięła się prawdopodobnie ze starosłowiańskiej legendy o siostrze, która w noc świętojańską uwiodła swojego brata, a on musiał ją za ten czyn zabić. Przed śmiercią dziewczyna prosiła, by na jej grobie posadzić kwiaty, które nazywają się bratkami polnymi. Ich inne, ludowe, nazwy to macoszki, sierotki lub Kwiat Trójcy Świętej.

Choć legenda nazwy tego pięknego kwiatka jest tragiczna to sam kwiatek wprost przeciwnie może być powodem do radości, radości z lepszego samopoczucia i powrotu do zdrowia.

Rabatka zdrowia
Fiołek trójbarwny zwany potocznie Bratkiem Polnym wykorzystywany jest w ziołolecznictwie od dawien dawna.

W XVI wieku w swoim zielniku tak o fiołku trójbarwnym pisał John Gerard - fiołek jest efektywny w leczeniu konwulsji u niemowląt, jest znakomitym środkiem leczniczym w czasie infekcji płuc, w leczeniu strupów, swędzenia, wrzodów skórnych.

Angielski zielarz wydał wówczas wówczas najbardziej obszerny, ilustrowany zbiór opisów roślin w języku angielskim.

Co skrywa kwiatek
Fiołek trójbarwny zawiera bioflawonoidy - kwercytynę, rutozyd, czyli związki wiolutozyd, saponiny triterpenowe, śluz, alkaloid wiolinę (w korzeniach), fenolokwasy (kawowy, protokatechowy, gentozynowy, waniliowy i in.), rutynę.

Kwiatek rutynowo
Wspomniane już związki falawonoidowe zawierające m.in. rutynę czy kwercytynę pomagają w oczyszczaniu krwi jak również ułatwiają przyswajanie witaminy C przedłużając jej działanie w tkankach. Również działa wzmacniająco na naczynia krwionośne.

Kwietny detoks
Ponieważ Fiołek trójbarwny działa detoksykująco i moczopędnie poleca się go w terapiach przy chorobach reumatycznych, kamicy nerkowej. A co ważne pomaga usunąć obrzęki wywołane chlorkiem sodu, ułatwia trawienie. Pomocniczo stosuje się go przy zapaleniach układu moczowego.

Kwiatki dla brzuszka i na kaszel
Fiołek trójbarwny znany jest głównie z jako środek na odkrztuszanie ponieważ działa rozrzedzająco na flegmę. W przypadku kaszlu wywołanym przeziębieniem czy paleniem papierosów.

Fiołek trójbarwny na wykwity
Fiołek trójbarwny wykorzystywany jest również w leczeniu trądziku, czy egzemy bo oczyszcza organizm ze zbędnych produktów przemiany materii, działa moczopędnie. Jednak na początku możliwe jest nasilenie objawów ze względu na proces oczyszczania organizmu. Fiołek trójbarwny również wykorzystuje się do okładów na skórę trądzikową.

Fiołkowe kurczenie
Fiołek trójbarwny poleca się również podczas terapii odchudzających. Ponieważ poprawia przemianę materii i działa oczyszczająco a zawarte w nim śluzy potęgują uczucie sytości po posiłku.

Pamiętajmy jednak, że od stosowania samego kwiatka się nie skurczymy tu i tam.

Kwiecista skóra
Fiołek zastosowany zewnętrznie w postaci naparu działa łagodząco, antyseptycznie, przeciwzapalnie, przeciwwysiękowo i rozjaśniająco (przeciwplamiczo).

Natomiast zastosowanie Fiołka trójbarwnego jako okładu usunie obrzęk i stan zapalny oraz cienie pod oczami. Jednak taki okład musi trwać ok 30 minut.

Fiołek trójbarwny

Życzę Ci ciepła i kolorowych snów pełnych wielobarwnych kwiatów.
Nie tylko bratków.

Bogaty wybór
doskonałych ekstraktów roślinnych

 

Maca

Barwy Zdrowia
Wiwat Biało-Czerwoni
Rocznica Święta Niepodległości za nami. Pomyśleć są wśród nas tacy, którzy pamiętają Polskę sprzed 100-tnej rocznicy i to w dobrym zdrowiu. Polska od wielu dni jest bardziej niż zwykle biało-czerwona.

My dzisiaj też zostajemy w barwach, szczególnie w barwach zdrowia. Bo symbolika barw i historia mają wspólny mianownik. Jaki? Zdrowie.

Nadchodzi szarość
Przed nami chłód, plucha. Będziemy narzekać, że tylko szarówa. Sami pokolorujmy świat zdrowo kolorowo. Obejdzie się bez pędzla i chlapania, a chemiczne farby zastąpią nam dary natury.

Kolorowa edukacja
Już w szkole podstawowej na zajęciach z plastyki omawialiśmy kolory i powstawanie barw.

Na drodze dalszej edukacji zajęłam się kolorami w kontekście zdrowia i psychologii. Kolory mają ogromny wpływ na nasz stan umysłu i samopoczucie. Czasami świadomie, czasami nie, wybieramy kolory, choćby nawet w kuchni zielony kojarzy się z zieleniną czyli czymś zdrowym, czerwień truskawki przyciąga nas niczym magnez i kojarzy się z luksusem (bowiem szampan i truskawki to produkty luksusowe).

Kolor niejedno ma znaczenie
U nas zdrowe barwy dzisiaj to czerń i czerwień. Choć dla wielu z nas kojarzą się inaczej. Czerń w naszej kulturze to żałoba, czyli smutek i cierpienie. Czerwień to kolor kojarzący się z miłością, namiętnością , wyzywający jak również z władzą, walką, ale także przynoszące szczęście (czerwona bielizna na balu maturalnym ma zapewnić pomyślność).

Indianie wiedzą jaki kolor daje zdrowie
Choć Polska kultura jest mądra i wielobarwna to w aspekcie zdrowia kultura Indian jest nieoceniona.

Majowie wkładali do trumien pomalowane na czerwono przedmioty wykonane z obsydianu. Ponieważ kolor czerwony u nich symbolizował ponowne narodziny. (Obsydian - to skała magmowa-Indianie robili z obsydianu wiele przedmiotów codziennego użytku, takich jak noże, brzytwy, groty do strzał, lustra, biżuterię). Czerń natomiast to kolor życia kojarzący się z życiodajnym mułem.

Po co to kolorowe wprowadzenie?
Powodów jest kilka. Jedno z nich to pokazanie znaczenia barw w przyrodzie a co za tym idzie własności roślin. Również znaczenia kolorowych roślin miejsce występowania dla naszego zdrowia.

Właściwości macy ze względu na jej kolor.
Ponieważ Maca występuje w trzech kolorach czarna, czerwona (zwana też fioletową) i żółta (biała). Dzisiaj przedstawimy dwie: czerwoną (fioletową) i czarną.

Kolorowa ziołowa adaptacja
Adaptogen to lek ziołowy wspomagający odporność organizmu na stres i przeżycia traumatyczne, stosowany w stanach wyczerpania, niepokoju itp.

Pojęcie wprowadzone przez rosyjskiego naukowca dr Mikołaja Lazarewa. Lazarew sformułował 3 postulaty (warunki) dla produktu ziołowego uznanego za adaptogen. Powinien on:
- powodować minimalne zmiany (zaburzenia) w fizjologii organizmu,
- nie działać specyficznie, lecz "uodparnić" organizm poprzez szerokie oddziaływanie fizyczne, biochemiczne itp.
- normalizować i usprawniać różne funkcje organizmu i nie mieć działań niepożądanych.

W przyrodzie występuje kilka rodzajów adaptogenów: żeń szeń, różeniec górski, miłorząb japoński, ale jeśli chodzi o odżywienie… to maca nie ma sobie równych.

Napraw się sam
Maca bez względu na kolor, a mówiąc właściwie rodzaj, jest adaptogenem czyli ujmując najprościej coś się w nas zepsuło to maca uruchamia w nas proces samonaprawy.

Pieprznij sobie na zdrowie
Maca a właściwie korzeń z macy określana jest w różnych rejonach świata nazwami: Pieprzowe ziele, Peruwiański żeń-szeń, Trawa Pieprzowa, Maca (z hiszpańskiego), Maka (z hiszpańskiego).

Ukorzeniam się zdrowo
Ogólnie Maca jest bogata w aminokwasy, składniki odżywcze, kwasy tłuszczowe, witaminy i minerały. Według badań żywieniowych opublikowany na NutritionData.com Maca zawiera:
- 59% węglowodanów - Maca jest bogata w wysokiej jakości węglowodany, co w połączeniu z jej alkaloidami i innymi składnikami odżywczymi czynią ją doskonałym wyborem dla osób potrzebujących źródła trwałej energii
- 10,2% białka - Maca jest zbudowana z łatwo przyswajalnego białka roślinnego.
- 8,5% błonnika - maca zawiera stosunkowo duże ilości celulozy i lignin, które stymulują czynności jelit. Błonnik jest kluczowym elementem do prawidłowego funkcjonowania układu pokarmowego.

Broń do walki od natury
Maca to roślina stosowana medycynie ludowej Peru od ok. 2000 lat.

Maca

Wojownicy Inków spożywali macę by mieć siłę do walki. No ale my teraz nie walczymy - ktoś powie? Jak to nie? Walczymy codziennie ze współczesnością, ze stresem, zanieczyszczeniem, atakują nas różnego rodzaju patogeny a my możemy tą walkę wygrywać lub poddać się.

Maca na kartach historii
Pierwsza pisemna relacja z używania korzenia pochodzi z 1553 roku w Cieza de Leon. W 1653 roku hiszpański kapłan Cobo wskazuje na zastosowanie korzenia do jako stymulant płodności. W centralnych Andach Maca nadal używana jest jako codzienne źródło pożywienia.

W XV i XVI w. maca była tak popularna, że używano jej jako waluty. Ponowne stała się popularna w latach 1961, kiedy to wybitna peruwiańska uczona w dziedzinie biologii dr Gloria Chacon de Povici opublikowała swoje badania na temat wpływu Macy na płodność zwierząt, a następnie ludzi.

W jakości siła
Maca głownie zdobywa swą popularność jako "super food" i wszędzie jest jej dużo. Wiele osób kupuje ją w torebeczce i dodaje do koktajlu. Ale to zwykły sproszkowany korzeń, który dostarczy trochę składników odżywczych. Taka maca za kilka złotych będzie tylko dodatkiem smakowym. Dla uzyskania efektów terapeutycznych istotna jest jej proporcja. Ważne jest również sposób jej pozyskania i najważniejsze pochodzenia i uprawy. Najefektywniejsza jest skoncentrowana maca w postaci maceratu.

Inna niż wszystkie
Zanim maca trafiła do buteleczek musiała przejść kilka procesów.


Korzenie maca uprawiane są na płaskowyżu Junin w środkowych wyżynach Peru na wysokości ponad 4250 metrów nad poziomem morza. które najpierw są suszone na zimno w mroźnych warunkach w celu poprawy ich wartości odżywczej *; następnie macerowane w alkoholu przez 6 miesięcy, aby je zmiękczyć; następnie wciśnięty; następnie alkohol odparowuje, pozostawiając wyjątkowo silne ekstrakty. Bardzo łatwo jest konsumować i wchłaniać macę w postaci płynnej, a wyniki można bardzo szybko zobaczyć.

Co wyróżnia naszą MacaPro od pozostałych. Naturalne światło słoneczne w ciągu dnia i temperatura nocnego mrozu w górskiech warunkach niskiego ciśnienia przekształcają korzenie i generują nowe złożone związki biochemiczne, które w przeciwnym razie nie byłyby obecne w świeżo zebranych korzeniach.

Płynna siła. Co oznaczają cyferki?
Wskaźnik liczbowy na etykiecie wskazuje, ile kilogramów suszonych korzeni zostało wykorzystanych do otrzymania ekstraktu. Na przykład stosunek 18:1 oznacza, że ​​18 kg wysuszonych korzeni Maca zostało wykorzystanych do wyprodukowania 1 litra płynnego Maca. No i taki wyciąg ma moc. Wystarczy tylko kilkanaście kropli.

Na wyczerpanie i kulodporność
Jak wspomniałam maca wykorzystywana była przez wojowników by mieć siłę, ale maca głównie stosowana jest dla osób wyczerpanych, pozbawionych wigoru. Nie oznacza to, że będziemy nakręceni i pobudzeni, ale będziemy czuli przypływ siły. Można to określić jako kuloodpornosć nie mylić z nieśmiertelnością. Przy regularnym stosowaniu macy chce się śpiewać Mam tę moc - bajeczna siła.

Czekając na dzidziusia. Męski świat
Marzenie o dziecku to niestety problem wielu par. Maca słynie również z poprawy płodności i w tym celu się ją również stosuje. Alkaloidy macy stymulują spermatogenezę i mogą poprawiać płodność u mężczyzn. Istnieją również doniesienia, że w przypadku mężczyzn ze znacznie obniżoną liczbą i jakością plemników uzyskiwano nawet 300-400% wzrost ilości plemników; sugeruje się, że Maca działa jak progesteron, ułatwiając zagnieżdżenie się zarodka w ścianie macicy i zwiększając szanse jego przeżycia, Jest również afrodyzjakiem więc powinna być w menu każdej pary. W przypadku mężczyzn stosuje się mace czarną, również jeśli Panowie chcą zwiększyć swoje bicepsy, czarna maca wpływa na budowę mięśni.

Korzyść damska i męska
Maca na wszystkich wpływa regenerująco szczególnie po chorobach, ale wpływ na zwiększenie wytrzymałości, energii. Poprawia wzrost włosów, zwiększa skupienie i jasność myślenia. Wzmacnia zęby i kości.

Mózg potrzebuje macy
Maca stymuluje rozwój połączeń między neuronowych, wpływając na pamięć, zdolność przyswajania wiedzy i inteligencję, zasugerowano również potencjalną korzyść w leczeniu chorób Alzheimera i Parkinsona.

Z czerwienią jej do twarzy - gdy kwiat kobiecości przekwita
O menopauzie mówi się wiele, reklamy, programy telewizyjne czy kolorowe pisemka, każde dobrze radzą.

Maca jest po prostu kobieca, nie zawiera fitoestrogenów, jak soja czy pluskawica wpływa regulująco na gospodarkę hormonalną poprzez obecność alkoloidów, które działają jako chemiczne inicjatory, pobudzając organizm do fizjologicznej regulacji.

W 1997 r podczas konferencji dotyczącej spowolniania procesów starzenia (Anti-Aging Medical Conference) w USA, maca została zaproponowana jako alternatywa dla hormonalnej terapii zastępczej u kobiet w okresie menopauzy.

Maca

Wesołe miasteczko nastrojów?
Wcale nie takie zabawne.

Czerń pożądana.

Wiele kobiet przed menstruacją, czy w okresie menopauzy doświadcza tzw "huśtawki nastrojów". Panie, które korzystają z antykoncepcji hormonalnej ten problem może wydawać odległy. Ale problem dotyka wiele dziewcząt i kobiet. Szczególnie bóle miesiączkowe. Jednak bardzo często czas poprzedzający menstruację to nerwowość, płaczliwość, ogólne rozbicie organizmu to problem szczególnie dla otoczenia. Bo jedna kobieta przed okresem potrafi wywołać huragan, a jak kilka jest w pomieszczeniu to kataklizm. Maca po pierwsze korzystnie wpływa na samopoczucie, na regularność, zmniejsza huśtawki nastrojów oraz bolesność.

Kolorowe łakomstwo
Łakomstwo może być różne, nie tylko na słodkości, ale i wrażenia, emocje, przeżycia, doznania i różne smaki, ale maca ma w sobie coś co po prostu mi smakuje i smakować chcę i chcę... i przesadziłam, zażyłam o dużo więcej niż powinnam. Efekt. Naskakałam się nabiegałam i nie czułam zmęczenia jak zawsze po takim wysiłku. Przetachałam dwie skrzynki jabłek i czułam się świetnie.

W kosmos z macą
NASA wpisała Macę (Lepidium meyenii Walp.) na listę żywności dla kosmonautów. Amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (NASA) włączyła Macę w skład energizującej żywności przeznaczonej dla astronautów.

Właśnie ten pan - Carlos Noriega - astronauta, którego przodkowie pochodzą z Peru zaproponował Macę jako jeden z elementów super żywności dla astronautów. Noriega brał udział w kilku misjach kosmicznych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS.

Wiedział, że w czasie trwania misji niezbędna jest jasność umysłu i refleks. Dlatego postanowił zainteresować NASA wynikami badań nad Macą, którą sam zażywał regularnie od wielu lat. Naukowcy NASA nie kryli zaskoczenia, dowiadując się, że Maca ma tak wielki wpływ na utrzymanie świetnej kondycji fizycznej i umysłowej. Po dokładnym przebadaniu entuzjastycznie włączyli ją do diety astronautów.

Obecnie wszyscy astronauci na ISS regularnie zażywają Macę.

Doskonałą
Macę

Jesień!
Złota Polska???
Będzie coraz gorsza pogoda.
Coraz zimniej, "mokrzej" i paskudniej, więc rozgrzej się.
Usiądź ze szklanką bardzo dobrej herbatki
i czytaj mój Biuletyn do końca.
Ja funduję :)
Kupisz dwie dowolne
herbatki z serii Arvin's

ja dorzucę Ci bezpłatnie trzecią na jesienną rozgrzewkę.
Ta gratisowa Tridosha
to Ajurwedyjska mieszanka ziół i przypraw - 40 g. 20 saszetek!

Dziękuję!

Jak już tak siedzisz
z rozgrzewającą herbatką
poczytaj
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie"
który zaprasza na swoją stronę

www.zyj-naturalnie.pl
Zyj naturalnie


"Żyj naturalnie" nr 8
możesz kupić w naszych sklepach.

Kliknij
Zobacz okładkę

Zamów pojedyńcze egzemplarze,
lub prenumeratę na nowej stronie

www.zyj-naturalnie.pl
Na której znajdziesz również
wiele ciekawych artykułów
aktualności i ciekawostek.

Nawet nie myśl o Zdrowiu
zanim nie przeczytasz
nowego dwumiesięcznika "Żyj naturalnie"!


Zanim kupisz nowy egzemplarz
zabacz co redakcja dla Ciebie przygotowała.

Mały bezpłatny pdf
w prezencie

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.

Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?

Odpowiadam:
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych.
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl

Żyj naturalnie
"Żyj naturalnie" Nr 9
kupisz od 3 września w Twoim Urzędzie Pocztowym.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe,
która to firma zapewnia Dostawę Prasy do
Restauracji, Kawiarni, Hotelu, Bistro, Salonu Motoryzacyjnego, Kliniki.

Prenumerata:
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 59 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 32 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.pl

UWAGA!

Osoby zainteresowane preparatami dr Podbielskiego
TP-1 i TP-2
prosimy o kontakt telefoniczny

Telefon: +48 68 453 48 88
Komórka: +48 603 137 893

Dawno, Oj dawno
nie zapraszałam Cię do zwiedzania naszego "gospodarstwa".
Nasze hasło które znajdziesz na naszych stronach

Pomagamy tylko tym, którzy chcą sobie pomóc.

Informujemy tylko tych, którzy szukają prawdy.
Jeżeli szukasz pomocy czytaj:
Wszystkie nasze archiwalne Biuletyny Tutaj >>>
Zapisać się na subskrypcję Biuletynu możesz Tutaj >>>
W poprzednim Biuletynie dałam 3 adresy.
A teraz 3 dalsze nasze strony do zwiedzania w długie jesienne wieczory:
www.dieta-dla-zuchwalych.pl
www.zaczekac-na-dusze.pl
www.milion-team.pl
Za tydzień podrzucę linki do następnych trzech stron.
Miłej lektury!

 


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]