Sklep Naturalna Medycyna


Tego nie powie Ci lekarz.
Biuletyn nr 395

Przy okazji zapraszam!
Przeczytaj artykuły na mojej stronie

☀️Lady Zgaga daje show

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Lubisz poszerzać wiedzę na temat swojego zdrowia to czasopismo jest dla Ciebie. Cenisz swój czas lub nie pamiętasz dokonać zakupu ? To nic.
Oni pamiętają za Ciebie. Raz kupujesz, czytasz cały rok.
Żyj naturalnie prenumerata 12 miesięcy

berberis berberyna

Skutki uboczne pomagają w leczeniu
Brzmi to dość idiotycznie i bezsensownie, jednak tak właśnie można określić działanie berberyny. Bowiem stosując ją na różne dolegliwości i choroby mamy efekt nie tylko terapeutyczny, ale również wizualny :-)
Od początku
Berberyna to złocistożółty alkaloid uzyskiwany z korzeni i łodyg Berberis aristata lub bardziej znanego, jako berberys pospolity. Berberyna występuje również w innych roślinach, takich jak Hydratis candensis (Goldenseal), coptis chinensis (Coptis lub Golden Thread)
Smaczny kąsek naukowy
Berberyna od kilku lat cieszy się coraz większym zainteresowaniem ze strony naukowców a wyniki tych badań znajdują zastosowanie w medycynie. Głównie jako naturalne wsparcie w leczeniu cukrzycy, które porównuje się do działania popularnego leku o nazwie metformina. Jednak berberyna stosowana była już medycynie chińskiej na inne dolegliwości.
Berberyna w kilku słowach o badaniach
Według Zhang i wsp. (2008) berberyna u osób z cukrzycą typu 2 i podwyższonym poziomem cholesterolu obniża stężenie hemoglobiny glikowanej i glukozy we krwi (na czczo oraz po posiłku). Dodatkowo powoduje zmniejszenie stężenia cholesterolu LDL, masy ciała i poziomu skurczowego ciśnienia tętniczego. Terapeutyczny efekt berberyny obserwowany był zarówno u osób z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą, jak i u pacjentów, u których dotychczasowe leczenie było nieskuteczne.
Wsparcie również dla nóg
Berberyna przyspiesza również usuwanie obrzęków na tle niewydolności krążenia, które jest szczególnie widoczne u osób z miażdżycą kończyn dolnych, które są obolałe i opuchnięte. Przy okazji warto dodać, że “takie” nogi potrzebują silnego nawilżania i natłuszczania. Ma to istotne znaczenie dla sprężystości skóry i poprawy krążenia oraz zmniejszenia napięcia wywołanym obrzękiem.
Walka z cukrzycą c. d.
Badania Pérez-Rubio i wsp. (2013) wykazały, że przyjmowanie berberyny redukuje zaburzenia gospodarki węglowodanowej i obniża glikemię u pacjentów cierpiących na zespół metaboliczny.
Według Yin i wsp. (2008) efekt stosowania berberyny u osób z niedawno rozpoznaną cukrzycą jest porównywalny z rezultatem przyjmowania metforminy. Berberyna przynosi jednak pacjentom dodatkowe korzyści w postaci obniżenia stężenie trójglicerydów i cholesterolu we krwi.
Zawsze profilaktyka jest lepsza niż leczenie
Berberyna znajduje zastosowanie w profilaktyce cukrzycy u osób ze stanem przedcukrzycowym. Substancja ogranicza rozwój cukrzycy u osób z nieprawidłową tolerancją glukozy i zaburzeniami gospodarki lipidowej.
To tylko skutek uboczny
Smukła sylwetka to tak przy okazji. Cóż jak się mówi, że po czymś się chudnie to zazwyczaj oczy szerzej się otwierają i z zainteresowaniem pytamy co to jest, to też będę stosować. Zatem “tak przy okazji” Berberyna usprawnia procesy metaboliczne i wspomaga spalanie tkanki tłuszczowej. Stosowanie berberyny pomaga obniżyć wskaźnik masy ciała (BMI), poziom trójglicerydów, cholesterolu całkowitego i frakcji LDL we krwi.
Uprzejmie rzec można - wynocha!
Berberyna w wielu krajach jest stosowana w leczeniu chorób pasożytniczych (lamblioza, malaria, leiszmanioza). Berberyna ma działanie bakteriostatyczne, bakteriobójcze i pierwotniakobójcze. Czyli wykorzystuję się go w kuracjach przeciwgrzybiczych, przy drożdżycach, pasożytach. Berberyna zabija roztocza (np. nużeńce - demodex) w związku z tym również stosuje się ją do preparatów - maści, krople w przypadku nużeńca oczu. Berberyna również pomocna jest w usuwaniu bakterii typu Helicobacter pylori co ma istotne znaczenie w profilaktyce wrzodów żołądka.
Tarcza anty-zapalna
Berberyna wykazuje działanie przeciwzapalne, które porównuje się z się z lekami o takim działaniu, które jak wiemy są dla organizmu groźne ze względu na skutki uboczne. Berberyna działa również przeciwbólowo. Dlatego jest pomocna w artretyzmie, chorobach reumatycznych.
Stop biegunce i skurczom
Ma działanie ściągające, dzięki czemu pomaga zwalczać biegunkę. Działa rozkurczowo na mięśnie gładkie, także te w śluzówce jelita, zapobiega więc bólom brzucha. Powoduje zwiększenie wydzielania żółci, co usprawnia trawienie tłuszczów, oraz działa przeciwzapalnie, wspomaga zatem leczenie zapalenia jelit (stosuje się ją m.in. u chorych z nieswoistym zapaleniem jelit).
Gdy boli wątroba
Wątroba sama w sobie nie boli. Wątroba nie ma nerwów czuciowych, ale przy powiększeniu uciska na tkanki ją okalające i wtedy odczuwamy ból (ból umiejscowiony jest w prawym podżebrzu) jej przeciążenie czy choroby objawiają się w różny sposób. Bóle nadbrzusza, odbijania, uczucie pełności w żołądku, gorzki smak w ustach to jedne z nieprzyjemnych doznań. Berberyna od dawien lat stosowana była w obrzękach wątroby ale także śledziony w bólach nerek.
Podsumowując
Berberyna był wykorzystywana w medycynie ludowej. Stosowano ją w różnych formach i postaciach (naparów, odwarów etc.) na schorzenia takie jak obrzęk śledziony, wątroby, bóle nerek, choroby reumatyczne szkorbut czy choroby z objawami gorączki, osłabienia. leczeniu obrzęku śledziony i wątroby, bólu nerek, chorób reumatycznych, zaburzeń trawiennych oraz chorób przebiegających z objawami gorączki i uczucia ogólnego rozbicia oraz osłabienia. Współcześnie możemy ją stosować w postaci ekstraktów, które najczęściej stosowana jest w formie ekstraktu w postaci kapsułce.
Apel dla rozsądku i ochrony
W przypadku berberyny - bezwzględnie należy nie stosować jej przez kobiety w ciąży. Zbyt duże dawki i stosowane długotrwale prowadzą do akumulacji w wątrobie. Osoby z cukrzycą powinny zachować ostrożność biorąc pod uwagę leczenie farmakologiczne.

Ekstrakt z korzenia berberysu - Berberyna
berberis berberyna


Covidowe konsekwencje - cytowane badania

Badania wykazały, że „burze cytokin” i późniejsza dysfunkcja wielonarządowa (MODS) są ważnymi przyczynami postępu choroby i śmierci pacjentów z COVID-19. Podobnie jak w przypadku zakażenia SARS-CoV, SARS-CoV-2 może zakażać ludzi poprzez wiązanie białka S z enzymem konwertującym angiotensynę 2 (ACE2), receptorem komórki gospodarza, a białko S jest aktywowane i rozszczepiane przez komórkowe transbłonowe proteazy serynowe, umożliwienie wirusowi uwolnienia peptydów fuzyjnych do fuzji błon. Oprócz płuc, ACE2 ulega również silnej ekspresji w przełyku, jelicie cienkim i okrężnicy, co sugeruje, że jelito może być również ważnym narządem docelowym dla SARS-CoV-2. Około 8-16% przypadków ciężkiego zapalenia płuc potwierdzonych zakażeniem SARS-CoV-2 rozwinęło objawy żołądkowo-jelitowe, takie jak ból brzucha, wymioty i biegunka. Co więcej, stolec pacjenta z COVID-19 był również dodatni w teście reakcji łańcuchowej polimerazy z odwrotną transkryptazą w czasie rzeczywistym (rRT-PCR). Ponadto u pacjentów z COVID-19 obserwowano podwyższone stężenie kalprotektyny w kale, co sugerowało reakcję zapalną jelit, która była istotnie skorelowana z IL-6. W ciężkich i krytycznych przypadkach kontrolowanie „burz cytokinowych” i utrzymywanie równowagi mikrośrodowiska jelitowego zostało uwzględnione w wytycznych dotyczących diagnostyki i leczenia pacjentów z COVID-19.
Stanowisko berberyny wobec powyższych badań
Berberyna jest czwartorzędowym alkaloidem amonowym izolowanym z rhizoma coptidis. Jest często stosowany w leczeniu biegunek infekcyjnych poprzez bakterio-stazę i hamowanie wydzielania gruczołów jelitowych. Stwierdzono również, że berberyna odgrywa rolę w regulacji immunologicznej jelit, hamując zarówno AP-1, jak i NF-B, kluczowe czynniki w transdukcji sygnału komórkowego i zmniejszając odpowiedź zapalną. Badacze przeprowadzili prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne w celu zbadania wpływu berberyny na czynność jelit, stężenie biomarkerów stanu zapalnego w surowicy oraz czynność narządów u ciężkich pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.
Uwagi wobec badań
Badacze przeprowadzili prospektywne, randomizowane, kontrolowane badanie kliniczne w celu zbadania wpływu berberyny na czynność jelit, stężenie biomarkerów stanu zapalnego w surowicy oraz czynność narządów u ciężkich pacjentów z zakażeniem SARS-CoV-2.

Ekstrakt z korzenia berberysu - Berberyna
berberis berberyna

glutazym nadwrazliwosc na gluten

Szalone nożyczki nie uciekły od fryzjera i nie będą nas ganiać po osiedlu, jednak cięcie okazuje się być wskazane choć niewidoczne dla naszego oka.
Kocham gluten
Jakby prześledzić menu większości z nas to wszyscy zajadaliśmy się glutenem i właściwie nikt nie zastanawiał się nad nim w kontekście wroga jak to ma miejsce dzisiaj. Dzieciństwo bez pierogów z jagodami, gorącego chleba z masłem czy zacierki. Niewyobrażalne. Gluten czy jak to u naszych południowych sąsiadów lepik to mieszanina białek roślinnych, gluteniny i gliadyny, występująca w ziarnach niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta i jęczmienia. Gluten można powiedzieć odpowiada za ciągliwość (ciasto się lepi). Jak to się właściwie dzieje, że ciasto ma ciągliwą konsystencję?
Zadania lepiku
Podczas wyrabiania ciasta z mąki, zawarty w niej gluten w wyniku sieciowania tworzy z wodą strukturę przestrzenną nadając ciastu ciągliwą konsystencję. Powoduje to uwięzienie pęcherzyków dwutlenku węgla powstającego w cieście, gdy podlega ono fermentacji, co z kolei odpowiada za wzrost jego objętości podczas „wyrastania”, a po wypieczeniu otrzymane pieczywo ma porowatą strukturę. Powodowana przez gluten ciągliwość ma również znaczenie w przypadku ciast, które nie podlegają fermentacji, ale są spulchniane za pomocą np. proszków do pieczenia lub tak jak ciasta makaronowe, które nie są w ogóle spulchniane.
Gluten wróg publiczny
Produkty zawierające gluten stały się współcześnie winowajcą wielu chorób, bez konkretnej diagnozy zaleca się rezygnację z glutenu jako przyczynę wszelakich dolegliwości. W Polsce ten trend pojawił się stosunkowo niedawno. Jedno jest pewne, że współcześnie jest za dużo pszenicy w naszej diecie.
Gluten jest dla nich wrogiem
Choroby, które na podstawie diagnozy a nie wróżenia z fusów wymagają bezwzględnego wyeliminowania glutenu to :
- Celiakia-choroba trzewna, choroba glutenozależna o charakterze autoimmunologicznym o podłożu genetycznym występująca u 1% populacji, związana z wytwarzaniem przez organizm przeciwciał skierowanych przeciwko glutenowi, powoduje uszkodzenie kosmków jelitowych. (Działający toksycznie na organizm chorego gluten prowadzi do zaniku kosmków jelita cienkiego, wypustek błony śluzowej, które zwiększają powierzchnię jelita i są odpowiedzialne za wchłanianie składników odżywczych).
- Choroba Dühringa (dermatitis herpetiformis) jest skórną manifestacją nietolerancji glutenu. Nazywana jest wręcz skórną postacią celiakii i występuje często w tych samych rodzinach, w których są chorzy na celiakię.
W celu postawienia prawidłowej diagnozy należy oznaczyć poziom przeciwciał przeciwko endomysium mięśni gładkich (IgAEmA) – są one dodatnie u około 70% pacjentów z chorobą Dühringa. Ponadto przeprowadza się biopsję zdrowej skóry – najlepiej z pośladka. Badanie to uważane jest za niemal 100% swoiste w kierunku choroby Dühringa.
-Alergia na gluten - w zależności od czasu wystąpienia reakcji uczuleniowej wyróżniamy:
Natychmiastową – występującą w ciągu minut do godziny od spożycia pokarmu.
Późną – objawiającą się po kilku godzinach a czasem nawet po 1-2 dniach.
Objawami pierwszego typu reakcji alergennej m.in. są: wymiotami, biegunką, wstrząsem anafilaktycznym, pokrzywką skórną, wodnistym katarem, skurczem oskrzeli, zmianami skórnymi o typie atopowego zapalenia skóry.
Pewne zależności
Powyższe objawy mogą występować pojedynczo lub być kombinacją kilku. U dorosłych alergia na gluten ujawnia się najczęściej pod postacią pokrzywki, obrzęku naczynioruchowego, wstrząsu anafilaktycznego lub biegunki. Co istotne u osób dorosłych obserwuje się postać alergii na gluten, która występuje jedynie po równoczesnym wysiłku fizycznym.
Wrażliwość to nie choroba
Wiele osób jest wrażliwych na gluten. Często po spożyciu produktów zawierających gluten obserwuje się: ból brzucha – w 68% przypadków, jak również wysypkę, bóle głowy, zmęczenie, zaparcia, biegunki. Ograniczenie w diecie glutenu, zamiana pszenicy na inne wartościowe zboża zawierające mniejszą ilość glutenu oraz wsparcie ODPOWIEDNIMI ENZYMAMI (więcej poniżej) zmniejsza objawy wrażliwości.
Nie odstawiaj jeżeli nie musisz
Wiele osób eliminuje gluten z diety by schudnąć lub ulegając “modzie” gluten free. Jednak eliminacja z diety zbóż zawierających gluten może doprowadzić niedoborów żywieniowych. Eliminacja glutenu wpływa źle na mikroflorę jelit. Gluten trawi się wolno stąd staje się pożywką dla bakterii jelitowych – na takiej samej zasadzie jak błonnik.
W obronie glutenu
Gluten oprócz właściwości poprawiających strukturę i cechy ciasta ma dla nas korzystne właściwości naszego organizmu. Zboża go zawierającę mają witaminy i minerały oraz błonnik, niezbędne w naszej diecie. Ograniczenie glutenu w diecie może również się wiązać z ryzykiem chorób serca, nadwagi czy cukrzycy. Badania na osobach z celiakią wykazują, że w ciągu roku od diagnozy i przejścia na dietę bezglutenową, większość z nich rozwija zespół metaboliczny (w tym przypadku innego wyjścia nie ma).
Odstawiłem gluten i czuję się lepiej
Wiele osób po “odstawieniu” glutenu na początku twierdzi, że czuje się lepiej. Natomiast w wielu przypadkach na poprawę samopoczucia ma wpływ to, że zaczęliśmy jeść inaczej a dokładniej mniej pszenicy. Rezygnując z produktów zawierających gluten włączyliśmy zdrowe kasze, więcej warzyw czy owoców. Uwaga u osób będących na diecie bezglutenowej obserwuje się zwiększony poziom arsenu. Wynika to z faktu, że zamiennikiem zboża staje się ryż, który obecnie ma podwyższony poziom arsenu.
Wtórna nietolerancja glutenu
Po całym boom na życie bez glutenu zaczęto obserwować u wielu osób, które wróciły do diety zawierającej gluten jego “nietolerancję”. Jedną z przyczyn jest spadek ilości bakterii m.in. rodzaju Rothia mających zdolność do trawienia glutenu. Nie spożywając glutenu populacja tych bakterii zmniejsza się i ponownie wprowadzając gluten do diety niestety nie jest on już odpowiednio trawiony co wywołuje objawy chorobowe w postaci nietolerancji glutenu. Zatem rezygnując z glutenu powinniśmy liczyć się z konsekwencjami zdrowotnymi oraz z tym, że będziemy musieli zrezygnować z niego na całe życie.
Złudne uczulenie
W wielu przypadkach szkodzi nam tak naprawdę pszenica, która wiele lat temu nie była tak drastycznie traktowana najogólniej mówiąc środkami chemicznymi. Na wiele lat zapomniano o innych odmianach pszenicy. Należą do nich proso, komosa ryżowa, amarantus, pszenica orkisz, pszenica samopsza, pszenica płaskurka. Na szczęście wróciły do łask.
Objawy podobne a przyczyn wiele
Podejmując decyzję o zmianie diety należy przeprowadzić konkretne badania. Czasami objawy nadwrażliwości na gluten czy nietolerancji mylone są z nietolerancją laktozy, przerostem bakterii w jelicie cienkim.
Trudno zrezygnować
Trudno jest wyeliminować wszelkie zboża z naszej diety. jest to nie tylko problem żywieniowy, ale również silnej woli i czasochłonny.
Remedium enzymowe
Czy można pomóc naszemu organizmowi trawić gluten? Okazuje się, że pewne rodzaje bakterii radzą sobie z tym problemem wyśmienicie.
Pewne rodzaje bakterii tlenowych a dokładnie Fermentowane Bacillus subtilis sp. zawierają enzymy skutecznie rozkładające białka glutenu rozszczepiając łańcuchy aminokwasów w kilku miejscach jednocześnie. Enzymy te to proteazy, które rozbijają białka glutenu w wielu miejscach na molekuły. Proteazy pomagają rozłożyć białka glutenu na mniejsze składniki, takie jak peptydy i aminokwasy.
Ostre cięcie
Mieszaninę enzymów proteolitycznych (endopeptydazy, egzopeptydazy), które można określić, że „przecinają” białko glutenu na mniejsze peptydy lub pojedyncze aminokwasy, aby skutecznie stawić gluten bez przykrych objawów.

Jeżeli nie masz celiakli, ale jesteś wrażliwy na gluten i nie możesz lub nie chcesz z niego całkowicie rezygnować wesprzyj się.

Wsparcie przy nadwrażliwości na gluten - Glutazym
glutazym  nadwrazliwosc na gluten

Jeżeli ktoś ma ochotę poczytać nasze poprzednie biuletyny
to poniżej zamieszczam do nich link:

Archiwalne biuletyny

U nas płyny dezynfekujące nadal dostępne
Płyn dezynfekujący Kaliber69
plyn dezynfekujacy

W naszej ofercie są również inne płyny o działaniu dezynfekującym:
Medica płyn do rąk i czyszczenia powierzchni oraz Preventiv żel z aloesem

UWAGA !!!
Ważna informacja
Osoby zainteresowane produktami NARINE produkty dostępne w naszym sklepie internetowym
zapraszamy również do sklepów stacjonarnych>>>
lub prosimy o kontakt telefoniczny
Telefon: +48 68 321 50 01
Komórka: +48 603 137 893

-------------------------------------------------------------------------------------------------

Każdy artykuł w dwumiesieczniku "Żyj naturalnie" wyczerpujaco odpowiada na wszelkie pytania związane z naturalną medycyna, które możesz sobie zadać.

Gdzie tę skarbnicę Zdrowej Wiedzy można dostać?
Odpowiadam
W naszym sklepie internetowym Sklep Naturalna Medycyna
We wszystkich naszych Sklepach Franczyzowych
W sklepie na nowej stronie www.zyj-naturalnie.pl
"Żyj naturalnie"
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" znajdziesz w Salonach EMPiK.
Dwumiesięcznik "Żyj naturalnie" kupisz w w sieci Kolporter, Ruch.
"Żyj naturalnie" w sieci Press Caffe.

Prenumerata:
Jeżeli chcesz mieć gwarancję otrzymywania wszystkich numerów do domu zamów

prenumeratę roczną - 6 numerów w cenie - 78 PLN. z wysyłką
lub półroczną - 3 numery za 41 PLN. z wysyłką.

Telefon: +48 603 137 893
Telefon: +48 68 453 48 88
E-mail: sklep@naturalna-medycyna.com.pl
www.zyj-naturalnie.pl 


Wszystkie artykuły prezentowane na naszych stronach i w biuletynie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.


Pozdrawiam serdecznie

Karolina Kamińska
www.ksiezniczka-zdrowia.pl

Wypisać się możesz w każdym momencie klikając link
[[unsubscribe]]