Naturalna medycyna

  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size

Korzeń Żń-szeń

Żeń-szeń właściwy (Panax ginseng C.A. Meyer), nazywany także ginsengiem lub wszechlekiem – gatunek reliktowej byliny z rodziny araliowatych. Dziko występuje w północno-wschodnich Chinach, na północy Półwyspu Koreańskiego, w Japonii i wschodniej części Rosji (Kraj Nadmorski i zlewnia rzeki Ussuri).

Nazwa rośliny na Zachodzie pochodzi od chińskiej nazwy "rénshēn" oznaczającej "człowieka-korzeń", co nawiązuje do kształtu kłącza. W większości języków europejskich żeń-szeń jest określany jako "ginseng" – łacińską transkrypcją chińskiej nazwy ustanowioną przez europejskich misjonarzy, którzy badali chińską medycynę i ziołolecznictwo. Polska nazwa "żeń-szeń" została zapożyczona z rosyjskiego i stąd bierze się głoska "ń", nie występująca zarówno w nazwie łacińskiej, jak i w oryginale.

Ten opis z Wikipedii.
Zwrócicie uwagę, że jak wszystkie opisy roślin leczniczych w Wikipedii opis ten, jeżeli chodzi o lecznicze działanie Żeń-szenia zawiera w sobie poważne zarzuty, że działanie niepewne, że istnieją badania które leczniczym właściwościom żeń-szenia zaprzeczają. Ale źródeł dotyczących tych badań nie podają. A kilka tysięcy lat stosowania, leczenia  i Wyleczania Żeń-szeniem to dla Wiki (sponsorowanej przez wielką farmację???) - żaden argument.
Podarujemy sobie dokładny opis Żeń-szenia który w Wikipedii znajdziecie Tutaj>>>


Żeń-szeń - Roślina lecznicza:
Korzenie cenione w lecznictwie chińskim już 4000 lat temu. Trzeba jednak zaznaczyć, że twierdzenia o różnych pozytywnych działaniach żeń-szenia na organizm ludzki są w rzeczywistości niepewne, gdyż istnieje pokaźna grupa badań, które takim właściwościom żeń-szenia zaprzeczają. Mimo wszystko jest on rozpowszechniony w rozmaitych preparatach, a to z tego względu, że poważne skutki uboczne jego przyjmowania należą do rzadkości i jest dobrze tolerowany przez większość ludzi. Według tradycji chińskiej roślina może być stosowana tylko w chłodnych miesiącach (okres zimowy).

Żeń-szeń tanio kupisz w naszym sklepie
Naturalna Medycyna
Plac Powstańców Wielkopolskich 3/1
65-075 Zielona Góra
tel. +48 (68) 324 21 27
E-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Lub w sklepie internetowym
Żeń-Szeń
Żeń-szeń

Żeń-szeń - Roślina kosmetyczna:
Wyciąg z korzenia dodawany jest do kosmetyków różnego typu z racji jego rzekomych właściwości odmładzających.

Przypisywane żeń-szeniowi właściwości:
* Dodaje energii, skraca czas reakcji, poprawia umiejętność koncentracji i zapamiętywania,
* Poprawia funkcjonowanie układu immunologicznego,
* Podnosi witalność w średnim i starszym wieku,
* Zwiększa odporność na stres,
* Obniża poziom glukozy we krwi (ważne przy wadliwej tolerancji cukru),
* Pomaga w redukcji nadwagi,
* Posiada właściwości antyoksydacyjne,
* Wykazuje działanie przeciwnowotworowe.

Ciekawostki
* Historia: Pierwsze wzmianki pisane pochodzą z I w. p.n.e., z dzieła "Korzenie i zioła Shennonga" (Shen Nong Ben Cao Jing), przypisywanego legendarnemu władcy Chin, Shennongowi.
* Europa poznała suche korzenie żeń-szenia w roku 1610, kiedy po raz pierwszy zostały przywiezione przez holenderskich kupców z Japonii. Sto lat później nalewkę z żeń-szenia, pod nazwą "pentao" stosowano na dworze Ludwika XIV by wyleczyć go z niemocy płciowej.
* W dziewiętnastym wieku wartość suchego korzenia żeń-szenia osiemnastokrotnie przekraczała wartość złota.
* Dziś znane są rosnące na stanowiskach naturalnych stuletnie rośliny (pod całkowitą ochroną). Największy korzeń znaleziono w Chinach w roku 1905, podczas budowy kolei do Suzhou. Jego waga wynosiła 600 g, a wiek na podstawie śladów liściowych po rozetkach na kłączu oceniono na dwieście lat. Do dziś jest on muzealnym eksponatem.
* Żeń-szeń jest często składnikiem produktów energetycznych.

Żeń-szeń

Wszystko dla zdrowia


Naturalna medycyna

Uwaga!
Wszystkie artykuły prezentowane w serwisie Naturalna Medycyna służą jedynie celom informacyjnym. Zawarte w nich wiadomości nie mogą w żaden sposób zastąpić konsultacji z lekarzem, służyć samodiagnozie lub samoleczeniu. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące Twojego stanu zdrowia lub sposobu leczenia - skonsultuj się z lekarzem.