Ganoderma lucidum - Lakownica lśniąca, lakownica żółtawa, reishi - gatunek grzyba należący do rodziny lakownicowatych.
Kapelusz 6-20 cm średnicy, płaski. Na powierzchni lśniący, początkowo jasny, żółtoczerwony, z wiekiem ciemniejący do barwy purpurowej, purpurowobrązowej, w końcu czerwonoczarniawej. Powierzchnia nierówna, zwykle bruzdkowana.
Rurki 5-20 cm długości, pory drobne, początkowo białawe z wiekiem do brązowawych.
Trzon 5-15 cm długi, 1-2 cm gruby. Najczęściej boczny, lśniący.
Miąższ gąbczasty, biały, tuż nad rurkami ochrowy, niewyraźnie pręgowany, bez specyficznego smaku czy zapachu. Zarodniki jajowate, żółtobrązowe. Wysyp zarodników: brązowawy.
Gatunki podobne: Lakownica brązowoczarna, której owocniki są ciemniej zabarwione i rosną na drzewach iglastych.
W Polsce grzyb Ganoderma lucidum (Reishi) rośnie pojedynczo lub w grupach na różnych gatunkach drzew liściastych, najczęściej na dębach. Świeże owocniki pojawiają się latem i jesienią, starsze można spotkać cały rok.
Grzyb Ganoderma lucidum
i preparaty zawierające ganodermę
W Polsce grzyb Ganoderma lucidum (Reishi) grzyb objęty ochroną gatunkową.
Grzyb niejadalny.
Ganoderma lucidum (Reishi) to grzyb leczniczy: leki z tego grzyba stosuje się w chronicznej żółtaczce, nadciśnieniu, astmie i bronchicie. Leczono nim także bezsenność, schorzenia żołądka, stany zapalne stawów i nerek. W zapisach chińskich z XVI wieku można znaleźć także informacje, że systematyczne podawanie leku z lakownicy lśniącej obniża masę ciała i wzmacnia płodność.
Ganoderma lucidum (Reishi) we współczesnej medycynie chińskiej używa się jako środek wzmacniający siły organizmu, pomagający także w przypadkach chorób nowotworowych.
Ciekawostki
Na wschodzie z Ganoderma lucidum (Reishi) wyrabia się talizmany, które mają chronić właściciela i jego dom przed nieszczęściem.
W Chinach grzyb Ganoderma lucidum (Reishi), znany pod nazwą lingzhi, jest uważany za symbol nieśmiertelności i występuje często jako motyw zdobniczy.
Tyle o Ganoderma lucidum (Reishi) Wikipedia.org/wiki/Lakownica_lśniąca
Grzyb Ganoderma lucidum znany jest w Chinach od starożytności. W publikacjach medycznych został sklasyfikowany na pierwszym miejscu spośród 120 roślin mających istotne znaczenie dla organizmu człowieka.
Rzadkie występowanie i intensywna eksploatacja sprawiły, że prawie całkowicie zniknął ze środowiska naturalnego. Dopiero w drugiej połowie XX w. opracowano metody uprawy tego grzyba z zachowaniem wszystkich jego właściwości. Od tej pory rozpoczęły się również intensywne badania, które potwierdziły jego wyjątkowe działanie. Obecnie jest szeroko wykorzystywany w Azji i zdobywa popularność w Stanach Zjednoczonych i Europie jako środek wzmacniający układ odpornościowy a także jako składnik kosmetyków.
Grzyb Ganoderma lucidum
i preparaty zawierające ganodermę