Ganoderma lucidum - Reishi

Poniżej prezentujemy Państwu najczęściej zadawane nam pytania wraz z krótkimi odpowiedziami. Odpowiedzi zostały napisane w oparciu o dostępną literaturę, badania naukowe i doświadczenia. Nie należy ich traktować jako informacji naukowej lub elementu konsultacji zdrowotnej.

Co to jest Ganoderma luciudum?
Ganoderma lucidum jest grzybem rosnącym na obumarłych pniach a także żywych drzewach, głównie liściastych.
Tłumacząc nazwę łacińską: Gan - oznacza lśnić, derm - skórę a lucidum - lśniący.

Czy Ganoderma lucidum, Reishi, Ling zhi, lakownica lśniąca to ten sam grzyb?
Tak, Ganoderma lucidum to nazwa łacińska, Reishi - japońska, Ling zhi - chińska, lakownica lśniąca - polska

Czy jest to grzybek rosnący na mleku?
Nie, Ganoderma lucidum nie ma nic wspólnego z grzybkami hodowanymi na mleku.

Ganoderma jest hubą i nie można jej samodzielnie wyhodować w warunkach domowych.
Jak wiadomo w Polsce od dawna Huba była stosowana w naturalnej medycynie ludowej.

Czy Ganoderma lucidum występuje w Polsce?
Tak, polska nazwa grzyba to lakownica lśniąca. Grzyb jest bardzo rzadko spotykany i jest pod całkowitą ochroną.

Mieszkańców Zielonej Góry i okolic
Zapraszamy
do naszego sklepu

Internetowy Sklep Naturalna Medycyna Zielona Góra
Gdzie można kupić preparaty z Ganoderma Lucidum.

Wszystkich zapraszamy do sklepu internetowego
www.sklep-naturalna-medycyna.com.pl

Jakie właściwości ma Ganoderma lucidum?
Grzyb głównie harmonizuje i wzmacnia układ odpornościowy. Chińczycy cenili go bardziej od żeń-szenia.

Czy jest bezpieczny w użyciu?
Tak, w literaturze wyraźnie podkreśla się bezpieczeństwo spożycia grzyba i uzyskanych z niego wysokiej jakości preparatów. Podkreślali to również Chińczycy w pierwszych opracowaniach o roślinach.

Czy spożywanie grzyba Ganodema lucidum może uzależnić?
Nie, stosowanie preparatów można przerwać w każdej chwili i tak samo wrócić do nich bez ryzyka jakiegokolwiek uzależnienia.

Czy grzyb Ganoderma lucidum może wywołać halucynacje?
Nie, grzyb jest całkowicie bezpieczny, nie wywołuje halucynacji, skutków ubocznych i nie uzależnia.

Czy spożywając produkty z Ganoderma lucidum można zachorować na grzybicę?
Nie, podobnie jak spożywając grzyby suszone czy marynowane.

Czy można przyjmować preparaty z grzyba z lekami i innymi produktami zdrowotnymi?
Tak, nie stwierdzono aby grzyb Ganoderma lucidum przyjmowany z lekami lub produktami naturalnymi wywoływał niepożądane reakcje. Może być stosowany ze wszystkimi dotychczas stosowanymi preparatami. Zauważono, że grzyb potęguje działanie leków obniżających ciśnienie krwi, poziom cukru i krzepliwość krwi. Osoby przyjmujące leki na powyższe dolegliwości wraz z produktami z Ganoderma luciudum, powinny o tym pamiętać.

Czy są jakieś przeciwwskazania do stosowania produktów z Ganoderma lucidum?
Tak, grzyb nieznacznie rozcieńcza krew i nie zaleca się stosowania uzyskanych z niego preparatów na 3 tygodnie przed i 3 tygodnie po operacjach i porodzie. Rozcieńczenie nie jest zauważalne w codziennym życiu - nawet po skaleczeniu i w żaden sposób nie zagraża zdrowiu. Mogą jednak wystąpić bardziej obfite miesiączki.

Jak długo należy przyjmować preparaty?
Nie ma jednoznacznych zaleceń. Każdy organizm jest indywidualny i ma różne potrzeby. Należy obserwować siebie i zachodzące w organizmie zmiany. Ogólnie zaleca się przyjmowanie danego preparatu przez okres około 3 miesięcy.

Po jakim czasie od rozpoczęcia przyjmowania kapsułek mogą się pojawić pierwsze efekty?
Każdy organizm jest indywidualny dlatego nie można jednoznacznie udzielić odpowiedzi. Z badań prowadzonych przez dr Alicję Widerską-Kurzawę a także z doświadczeń naszych klientów widać, że pierwsze efekty pojawiają się od kilku dni do kilku tygodni po zastosowaniu preparatu.

Dlaczego zaleca się równoczesne przyjmowanie witaminy C?
Witamina C ułatwia rozpuszczanie polisacharydów, które są jednym z głównych składników grzyba. Polisacharydy są trudno przyswajalne a dzięki ich rozpuszczeniu organizm może je przyswoić łatwiej i szybciej. Ważne aby zastosowana witamina C była łatwo przyswajalna np. w postaci naturalnej.

Czy należy robić przerwy w przyjmowaniu preparatów?
Można ale nie ma jednoznacznych zaleceń. Grzyb jest bezpieczny w spożyciu i nie uzależnia więc można go stosować nieprzerwanie lub robić przerwy, w dowolnym momencie i na dowolnie długi okres. Zaleca się przerwę po ok. 6 miesiącach przyjmowania preparatów.

Co to są zarodniki grzyba?
Zarodniki są nasionkami. Tak jak każde nasionko zawierają największe stężenie substancji czynnych i mają wielokrotnie większą moc farmakologiczną niż owocniki.

Czy można samodzielnie wyhodować grzyby z zarodników oferowanych w produktach?
Zdecydowanie nie. Hodowla grzyba Ganoderma lucidum jest bardzo skomplikowana a jej opracowanie zajęło chińskim i japońskim naukowcom wiele lat. Zarodniki zawarte w produktach są rozłupane i wysuszone co całkowicie zmieniło ich strukturę i uniemożliwia wykorzystanie w celach hodowlanych.

Dlaczego tak ważne jest aby zarodniki były rozłupane?
Zarodniki grzyba Ganoderma lucidum mają wielkość 7-12 mikrona co stanowi 0,007-0,012 milimetra. Posiadają podwójną, bardzo twardą łupinkę, która chroni ich zawartość. Zarodniki spożyte bez rozłupanej łupinki zostaną wydalone z organizmu zanim ich warstwa ochronna zostanie rozpuszczona przez co żadne składniki zawarte wewnątrz zarodników nie zostaną przyswojone.

Czy grzyb z farmy hodowlanej ma takie same wartości jak grzyb dziko rosnący?
Grzyby hodowane na pniach drzew liściastych zakopanych w ziemi, które nie zostały skażone środkami chemicznymi, posiadają więcej wartości niż grzyb rosnący w naturze. W lesie grzyby są narażone na zmienne warunki atmosferyczne, szkodniki, itd. Na farmach hodowlanych warunki niezbędne do zdrowego wzrostu są zbliżone do idealnych, przy jednoczesnym wyeliminowaniu szkodliwych czynników. Dzięki temu grzyb pobiera z podłoża wszystkie niezbędne składniki i osiąga pełną dojrzałość i wielkość.

Dlaczego tak ważny jest sposób hodowli grzyba?
Ganoderma lucidum jest hubą, w warunkach naturalnych rośnie na drzewie uzyskując z niego niezbędne składniki. Grzyb hodowany na pniu drzewa liściastego pobiera z niego wszystkie wartości, tak jak w naturze, co zapewnia mu najwyższą jakość i stężenie aktywnych związków. Ważne aby w trakcie hodowli nie były wykorzystywane żadne związki chemiczne.
Na świecie istnieją hodowle, na których grzyb rośnie na podłożu ze skrawków drewnianych, trocin lub łupków nasion różnych roślin. Czasami wzrost odbywa się w zamkniętych pomieszczeniach bez dostępu światła słonecznego. Wszystko to sprawia, że grzyb może zawierać mniejszą ilość czynnych składników. Więcej o hodowli grzybów wykorzystywanych do produkcji oferowanych preparatów znajdziesz w dziale „O nas".

Czy którykolwiek preparat był przebadany przez naukowców w Polsce?
Tak, preparat „Sproszkowany grzyb" został przebadany na 30 osobowej grupie alergików, z których wielu cierpiało również na astmę oskrzelową. Przedział wiekowy wynosił od 5 do 30 lat, z czego większość stanowiły dzieci. Badanie prowadziła dr Alicja Widerska-Kurzawa, alergolog, pediatra.

Czy produkty oferowane w sklepie zostały dopuszczone do sprzedaży?
Tak, wszystkie produkty zostały wprowadzone na rynek zgodnie z obowiązującym prawem. O wszystkich preparatach został poinformowany Główny Inspektor Sanitarny, który nie zgłosił zastrzeżeń do bezpieczeństwa ich spożycia. Każda dostawa jest odbierana przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego we Wrocławiu, który wydaje świadectwo jakości zdrowotnej środka spożywczego.

Czy istnieje książka o grzybie Ganoderma lucidum?
Tak, na rynku jest dostępna publikacja dr n.med. Adama Kwiecińskiego "Reishi- nadzieja współczesnej medycyny". Książka jest również dostępna w naszym sklepie internetowym.

Dlaczego grzyb był dotychczas nieobecny na rynku skoro jest znany od starożytności?
Przez wiele lat naukowcy uczyli się hodowli Ganoderma lucidum ponieważ w naturze występuje niezmiernie rzadko. Dopiero pod koniec XX w. Japończycy opracowali skuteczną metodę dzięki czemu rozpoczęły się intensywne badania naukowe nad składem i właściwościami grzyba. Obecnie największym producentem Ganoderma lucidum są Chiny a produkty z grzyba zdobywają popularność na całym świecie.

Czy preparaty z Ganoderma lucidum można podawać zwierzętom?
Tak, kapsułki z grzyba można podawać zwierzętom pamiętając, że dawka podana na opakowaniu jest dostosowana do wagi dorosłego człowieka. Należy ją zmniejszyć proporcjonalnie do wagi zwierzęcia.

Grzyb Ganoderma lucidum nie posiada w Polsce statusu lekarstwa i nie może być jako takie traktowany. Nie zaleca się stosowania preparatów z Ganoderma lucidum zamiast przepisanych leków.